Ahşap Nedir ve Ahşap Neden Tercih Edilmelidir?
Ahşap mükemmel bir malzemedir. Ahşap ile 250 metrelik açıklıklar kolonsuz geçilebilmekte, bu tip konstrüksiyonlarda, ağır olması nedeni ile çelik kullanılmamaktadır.
Hava şartlarına, kimyasallara dayanıklılık açısından en iyi malzeme yine ahşaptır. Elektrik ve telekomünikasyon hatlarında kullanılan ahşap direklerin hizmet ömürleri 50, su soğutma kulelerinde kullanılan ahşap dolguların 30, ahşap karayolu köprülerinin ise 50 yıldır. Bu alanlarda karbonatlaşma sorunu olan beton ve çeliğin ömrü yukarıdaki rakamların çok altındadır..
Ahşap, kaynağı yenilenebilen tek yapı malzemesidir. Üretimi ve işlenmesi için az enerji istemesi, dönüşebilir olması ve üstün ısı yalıtım özellikleri ile çağımızın çevre ve enerji sorunlarına en uygun malzemesidir. Ahşap kullanmak ormanların yaşamasını ve gençleşmesini sağlar. Nitekim fazla ahşap kullanan ülkelerde orman alanları devamlı genişlemektedir.
Ahşabın bir önemli özelliği, binlerce türü olmasıdır. Dünyada 20.000'in üzerinde ağaç türü olup, yapılacak işe uygun tür mutlaka vardır. Ağaç türleri; renkleri, dokuları, sertlikleri, taşıma kabiliyetleri, dayanıklılıkları, boya tutma kabiliyetleri, kurutulma kolaylıkları, lif düzgünlükleriyle birbirlerinden ayrılırlar.


NEDEN AHŞAP
Ahşap mükemmel bir yapı malzemesidir. Burada ahşabı çağımız teknolojisinin üstün ürünleri beton ve çelik ile kısaca karşılaştıralım:


"Ahşap yüksek bir taşıma gücüne sahiptir"
1 kilogram ahşap, 1 kilogram beton ya da çelikten fazla yük taşır. Ahşap ile 250 metrelik açıklar kolonsuz geçilebilmektedir. Bu tip konstrüksyonlarda, ağır olması nedeni ile çelik kullanılamıyor.


"Ahşap doğa şartlarına ve depreme dayanıklıdır"
Hava şartlarına, kimyasallara dayanıklılık bakımından en yüksek notu gene ahşap alıyor. İngiliz Standartlarına göre elektrik ve telekomünikasyon hatlarında kullanılan ahşap direklerin hizmet ömürleri 50, su soğutma kulelerinde kullanılan ahşap dolguların 30, ahşap karayolu köprülerinin ise 50 yıldır. Bu alanlarda beton ve çeliğin ömrü yukarıdaki rakamların yarısına erişebilmektedir. “Karbonatlaşma” sorunu, son yıllara kadar hizmet ömrünün sonsuz olduğuna inanılan “betonarme”ye büyük bir darbe indirmiştir.


"Ahşap kaynağı yenilenebilen tek yapı malzemesidir"
Bu özelliği, üretimi ve işlenmesi için az enerji istemesi (aynı miktar alüminyumun ellide biri kadar) dönüşebilir olması ve üstün ısı yalıtım özellikleri ile birleştirilince onu çağımızın çevre ve enerji sorunlarına en iyi cevap veren malzemesi yapıyor Bilinenin aksine ahşap kullanmak ormanların yaşamasını sağlar . Nitekim ahşabı fazla kullanan ülkelerde orman alanları devamlı çoğalıyor. Greenpeace de doğramada ahşabı öneriyor.

Oyuncak'da ve Çocuk ürünlerinde neden ahşap tercih edilmelidir?

Bu sorunun cevabı ise, aslında yukarıdaki bahsedilen konularda bir nebze olsun cevaplanmış oldu. Sağlamlık, Sağlıklı oluşu ve uzun ömürlü olması şeklinde kısaca tanımlanabilir. Özellikle extra boyanmamış oyuncak, çocuk araç ve gereçleri gerek temas yoluyla gerekse o oyuncağı ısırsa yada ısırdığını yutsa bile kimyasal bir ilave olmadığı için çocuğunuza hiç bir zarar vermeyecektir.

Her oyuncağın  yada çocuk malzemelerinin elbette ahşap olanını bulmak imkansız gibi, ama her anne ve babanın çocuğunu koruması gereken sadece kötü arkadaş yada sağlıksız yiyeceklerden ibaret değildir. Siz siz olun zaten kimyası değiştirilmiş gıdalarla beslendiğimiz günümüz dünyasında sağlıklı oyuncaklarla çocuklarımızı sevindirirken sağlıklarını da koruyalım.

Ahşap oyuncak çeşitleri için tıklayın.