Kampanyalar

Oyuncak alırken dikkat edilmesi gerekenler

 

Bebeğiniz tabii ki eğlenceli oyuncaklar peşinde! Ama bütün oyuncaklar güvenli mi?

Hepimiz biliyoruz ki: çocuklar oyuncakları sever ve bu iyi bir şeydir; Oyuncaklar çocuklarınızın güzel zaman geçirmesini sağlar ayrıca zihinsel ve fiziksel gelişimine yardımcı olur. Ama bazı oyuncaklar diğerlerine göre daha güvenlidir. Küçüğünüz için oyuncak alırken bazı şeylere dikkat etmeniz gerekir.

Nelerden kaçınmak gerekir?
Kurşun: İnanılması zor olsa da pek çok oyuncak kurşun içerir ve kurşun ciddi anlamda zehirlenmelere sebebiyet verebilir. Bu zehirlenmeler böbreğe zarar verebilir, öğrenmede ve büyümede gecikmeye neden olabilir. Amerikada ki oyuncakların 3'de 1'inde orta ve yüksek seviye arasında kadmiyum, cıva ve diper potansiyel tehlikeli kimyasalların olduğu ortaya çıkmıştır.

Çin malı plastik oyuncaklar: Çin de üretirken oyuncaklarda kurşun boya olduğu Birkaç sene önce ortaya çıkmıştır ve yaklaşık 9 milyon oyuncak toplatılmıştır. Çindeki kalite kontrol diğer ülkelerdekilere göre çok katı olmadığı için Çin malı oyuncak almamak akıllıca bir şey olur. Oyuncakların arkasında nerede üretildiği yazar, buna bakarsanız Çin malı oyuncak almaktan mümkün olduğunca kaçınmaya çalışın. Ama bugün en iyi markalar bile ürünlerini çinde üretmektedir. Bu da şu demek, ucuz diye markasız çin malı saçma sapan oyuncaklar almayın. Lisanslı ve kaliteli oyuncaklar tercih edin. Boyası çıkan, metal içeren oyuncaklar dan uzak durun ve çocuklarınıza almayın.

PVC(Polivinil klorür): Yaygın olarak kullanılan bu plastik vinil klorür, diyoksin, ftalat gibi kanserojen zararlı kimyasallar içerir. Bunlarda astım, alerji ve üreme sorunlarına neden olur. Bu madde oyuncaklarda sıklıkla görülür. Neyse ki etiketinden PVC kullanıldığını anlayabilirsiniz.

BPA(Bisfenol A): Bu kimyasal madde pek çok plastik üründe bulunur ve çocuk gelişimini etkileyebilir. Ayrıca dikkat bozuklukları, erken başlayan ergenlik, obezite gibi rahatsızlıklara neden olur. Kesinlikle kullanmayın.

Neleri alalım?
Yüzde 100 PVC içermez etiketi: Bu plastiği içermediğini garanti eden ürünü gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.

Ahşap veya bambu oyuncakları: Tahta/Ahşap oyuncaklar hiçbir kimyasal plastik içermez (boyalı değilse). Bunlar çocuğunuz için sağlıklı oyuncaklardır.


Organik pamuk içeren oyuncaklar: Pamuklu oyuncaklar özellikle de organik olanlar bebeğiniz için oldukça güvenlidir.